Jak powstają blizny?
Blizny to coś, z czym prędzej czy później spotyka się większość z nas. Mogą powstać na skutek różnych urazów – od drobnych zadrapań, przez trądzik, aż po poważniejsze rany czy oparzenia. Choć blizny są efektem naturalnego procesu gojenia, często bywają dla nas źródłem dyskomfortu estetycznego, a czasem nawet problemów zdrowotnych.
W dzisiejszym artykule przybliżę, jak powstają blizny, jakie wyróżniamy ich rodzaje oraz jakie są dostępne metody ich redukcji, stosowane zarówno w kosmetologii, jak i medycynie estetycznej.
Jak powstają blizny?
Proces gojenia rany przebiega w kilku etapach. Najpierw dochodzi do fazy zapalnej, podczas której organizm oczyszcza ranę i zwalcza bakterie. Następnie następuje faza proliferacji – odrastają naczynia krwionośne i komórki skóry. Ostatecznie dochodzi do fazy przebudowy, podczas której powstaje tkanka łączna zastępująca uszkodzoną skórę właściwą.
Ważnym graczem w tym procesie jest tzw. płytkowy czynnik wzrostu (PDGF), który stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i odbudowy skóry. Jednakże struktura nowo powstałej tkanki nigdy nie jest identyczna z pierwotną, co często skutkuje powstaniem blizny.

Rodzaje blizn — poznaj swój typ
Blizny dzielimy na dwie główne grupy: takie, które nie zaburzają funkcji skóry, oraz te, które mogą powodować problemy funkcjonalne i estetyczne.
Blizny zanikowe (atroficzne)
Są to blizny, które powstają w wyniku ubytku tkanki i objawiają się jako wgłębienia na skórze. Najczęściej pojawiają się po trądziku lub chorobach zakaźnych skóry, takich jak ospa. Możemy wyróżnić trzy podtypy:
- Ice pick – – blizny, które kształtem przypominają sople lodu, są wąskie, a ich szerokość wynosi mniej niż 2 mm. Ich charakterystyczną cechą jest tworzenie litery V w przekroju. W swojej budowie posiadają ostre brzegi i zwężenia, które dosięgają aż do skóry właściwej, a nawet mogą docierać do tkanki podskórnej. Zauważa się, że blizny typu ice pick występują najczęściej ze wszystkich rodzajów blizn atroficznych.
- Boxcar – nazywane również bliznami ospy wietrznej, są płytsze niż blizny ice-pick. Kształtem przypominają wagon, a w przekroju mają kształt kwadratu lub litery U. Sięgają na głębokość od 0,1 do 0,5 mm w skórze, mają mocno zaostrzone brzegi, a ich podstawa jest płaska. Charakteryzują się również tym, że nie posiadają tendencji do sąsiadowania ze sobą. Zazwyczaj ukazują się na policzkach, żuchwie i skroniach.
- Rolling – to blizny bardzo szerokie (ponad 4-5 mm), ale płytko zagłębione. Cechują się posiadaniem włóknistych zrostów, które są umiejscowione pomiędzy podstawą blizny oraz warstwą powięziową. Przekrój tych blizn tworzy kształt litery M, sprawiają również, że skóra wygląda na pofałdowaną lub pofalowaną. Blizny te pojawiają się w momencie wystąpienia długotrwałego stanu zapalnego na skórze.
Blizny linijne
To blizny powstałe po drobnych przecięciach czy zabiegach chirurgicznych, które nie powodują deformacji skóry i zazwyczaj z czasem stają się prawie niewidoczne.
Blizny przerostowe
Charakteryzują się tym, że tkanka bliznowata rozrasta się ponad powierzchnię skóry, ale pozostaje w granicach pierwotnego urazu. Są często czerwone, twarde i mogą powodować napięcie skóry lub dyskomfort.
Bliznowce (keloidy)
To najbardziej problematyczny typ blizn, ponieważ wykraczają poza granice rany, są twarde, wypukłe, a często także bolesne i swędzące. Mają tendencję do nawrotów i są trudne do leczenia.

Co wpływa na powstawanie blizn?
Wiele czynników ma wpływ na to, jak będzie wyglądać blizna. Są to m.in.:
- genetyka,
- miejsce uszkodzenia skóry (np. skóra na klatce piersiowej jest bardziej narażona na bliznowce),
- rodzaj i głębokość rany,
- wiek i kolor skóry,
- ogólny stan zdrowia i sposób pielęgnacji rany.
Metody redukcji blizn – co może pomóc?
Na rynku dostępnych jest wiele metod, które pomagają zmniejszyć widoczność blizn i poprawić kondycję skóry. Dobór metody zależy od rodzaju blizny i indywidualnych potrzeb pacjenta.
Metody dla blizn zanikowych i linijnych:
- Laseroterapia frakcyjna – powoduje mikrouszkodzenia, które stymulują odbudowę skóry.
- Mikrodermabrazja i oksybrazja – mechaniczne złuszczanie naskórka.
- Eksfoliacja chemiczna – stosowanie kwasów, które przyspieszają regenerację skóry.
- Mezoterapia mikroigłowa – pobudza skórę do naturalnej odbudowy przez kontrolowane nakłucia.
Metody dla blizn przerostowych i keloidów:
- Krioterapia – zamrażanie nadmiaru tkanki bliznowatej.
- Presoterapia i preparaty silikonowe – działają przeciwzapalnie i zapobiegają rozrostowi blizny.
- Iniekcje kortykosteroidów – hamują proces powstawania nadmiaru kolagenu.
- Laseroterapia – zmniejsza zaczerwienienie i objętość blizny.

Tagi: marketing dla beauty, marketing, marketing dla kosmetologów, marketing gabinetu, marketing dla gabinetu, Kamil Ryszard, Empire Beauty, NAQUA, szkolenia dla kosmetologów